دکوراسیون و طراحی داخلی ، باید ها و نبایدها

برگ صدق
3 فروردین, 1403
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
طراحی اتاق

طراحان داخلی بر این باورند که چیدمان و دکوراسیون در فضا ، بازتابی از آنچه درون ذهنمان میگذرد است. معمولا افرادی که اتاق یا فضایی با دکوراسیون مرتب و طبقه بندی شده بر اساس زیبایی و کارآمدی دارند دارای ذهنی منظم و از روحیه بهتری نیز برخوردارند.از دیرباز در فرهنگ اتیرانیان روزهای پایانب سال زمان مناسب برای به سازی یا نوسازی محل زندگی است و با این به استقبال سال جدید می روند.در این مطلب قصد داریم نکات اصلی در چیدمان و نظم بخشیدن به فضا و محل زندگیمان را بیان کنیم .

چیدمان را از کجا شروع کنیم

راز موفقیت طراحی داخلی  در خانه تکانی در ابتدا با کنارگذاشتن وسایل غیر ضروری شروع میشود و پس از آن در یک نوبت و به طور کامل آنچه باقی مانده است را سر و سامان دهید. گرچه ممکن است در انتخاب آنچه غیر ضرور میرسد  کمی شک داشته باشیدو دچار سردرگمی شوید راه حل ساده اینست که اگر احساس خوبی به آن شی خاص ندارید  و یا مدتی طولانی بیش از یکسال هست که از آن استفاده نکرده اید و فعلا هم قصدی برای استفاده از آن ندارید به احتمال زیاد آن وسیله غیر ضروریست .

نظم و ساماندهی و تاثیر آن بر ذهن

طراحی داخلی خانه به صورت ناگهانی و اساسی متقابلا موجب تغییرات ناگهانی و اساسی در سبک زندگی و طرز فکر شما میشود. در واقع وقتی خانه تان را منظم میکنید به فعالیتهای خود و اتفاقات گذشته تان نیز نظم میبخشید و بعد از مدتی متوجه میشوید با اشیايی احاطه شده اید که دوست میدارید.اگر به خانه تان به یکباره نظم بدهید به یکباره مرتب خواهید شد در صورتیکه به شکل صحیح به خانه نظم و ترتیب بدهید حتی اگر ذاتا فردی شلخته یا تنبل باشید قادر خواهید بود فضای اطراف خود را مرتب نگهداری کنید. در واقع یه اتاق آشفته بازتابی از یک ذهن آشفته است.
نظم بخشیدن باید با دور ریختن وسایل غیر ضروری شروع شود . نکته اینجاست که بر اساس طبقه بندی مرتب کنید نه بر اساس مکان و جایگاه. به جای آنکه تصمیم بگیرید امروز یک اتاق خاص را مرتب کنید اهدافی مانند لباس ها امروز کتابها فردا  تعیین کنید .

اتاق شلوغ

 چند نکته  در چیدمان

  • در چیدمان مهمترین نکته آن است که توجه کنید از اتاق یا فضا برای چه کاری می خواهید استفاده کنید و اکثر مردم چگونه از چنین فضایی استفاده خواهند کرد.
  • نقطه کانونی اتاق را مشخص کنید و مبلمان را بر اساس آن بچینید نقطه کانونی تان میتواند شومینه تلویزیون یا یک چشم انداز از بیرون خانه باشد. گاهی یک بکدراپ طرح دار یا یک تابلو نقاشی زیبا و حتی یک دیوار تک رنگ  میتواند مرکز توجه و کانون فضا قرار گیرد.
  • اول بزرگترین تکه مبلمان را در جچای مورد نظر قرار دهید طوریکه رو به روی نقطه کانون قرار گرفته باشد سپس بر اساس آن چیدمان را آغاز کنید.
  • برای اتاق های رسمی همیشه تقارن نکته مثبتی است که میتواند به اتاق یا فضا حس و حال رسمی بدهد. سعی کنید در چیدمان تجمع وسایل در اطراف اتاق باشد.تجمع وسایل در وسط اتاق باعث تبدیل آن فضا به دو نشیمن کوچک میشود.اگر وسایلتان را دور تا دور بچینید یک فضای نشیمن بزرگ خواهید داشت.

با چند نکته در دکوراسیون از سایت INSIDER  با برگ صدق همراه  باشید  .

 

اشتباه رایجی که افراد در  دکوراسیون منزل انجام می دهند استفاده از فرش با سایز نا مناسب است. شاید خرید فرش با سایز بزرگتر که قاعدتا گرانتر نیز می باشد ، شما را ترغیب کند که فرشی با سایز کوچکتر بخرید ،  این اشتباه باعث می شود که اتاق مورد نظر شما ، ظاهر بدی به خود بگیرد . به جز در موارد خاص و هدفمند که فرش کوچکی انتخاب میکنید ، فرش حداقل باید تا زیر پایه های جلویی مبل بیاید. 

 

پرده ها رو باید به صورتی انتخاب بکنید که تا روی زمین بیایند .در صورتی که پرده هایی با ارتفاع کمتر انتخاب بکنید با عث میشود که اتاق شما به خوبی دیده نشود  و  باعث میشود فضای شما نا تمام باشد .

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.