پرانایاما چیست

برگ صدق
3 فروردین, 1403
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
پرانایاما

 

پرانایاما و تمرینات تنفسی  از مهمترین مراحل برای رشد فردی و ذهنی میباشد . در دانش پرانایاما پیرامون چگونگی اجرای صحیح تمام عملیات تنفسی شامل، دم بازدم و حبس آنها بحث میشود.تمرین های پرانایاما شامل روش‌هایی برای هماهنگ و پر قدرت کرد و نیز بهبود کیفی این مراحل است.

قدمت یوگا را به پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح نسبت می دهند.از آن زمان تا کنون استقبال همگانی و کاربرد یوگا به عنوان روشی برای سالم سازی تن و روان کم نظیر بوده است  . تنفس نشانه زندگیست . همه موجودات زنده نفس می کشند و بدون تنفس حیات امکان پذیر نیست.

معنی پرانایاما

واژه پرانایاما یا تمرینات تنفسی از دو بخش «پرانا», و «آیاما» تشکیل میشود. کلمه «پرانا» در زبان سانسکریت در معانی مختلفی از جمله اکسیژن، انرژی یا نیروی یانی و یا در مفهوم طولانی کردن ، هدایت کردن یا حبس کردناچ است.از این رو واژه پرانایاما بر طولانی یا کوتاه کردن زمان عادی تنفس تغییر دادن کمیت و کیفیت تنفس یا ایجاد وقفه در روند طبیعی آن دلالت دارد.

بر اساس یوگا جورنال ،یوگا فقط تمرینات تنفسی نیست ، شما از تمرینات تنفسی استفاده میکنید تا بر انرژی ذهن و جسم خود تاثر بگذارید.

شما از تمرینات تنفسی استفاده میکنید تا بر انرژی ذهن و جسم خود تاثر بگذارید .

مراحل پرانایاما ، تمرینات تنفسی

آموزش تمرین های تنفسی پرانایاما در سه سطح از مبتدی تا پیشرفته صورت می پذیرد که عبارتند از:

آدهاما ، مرحله مبتدی یا سطح جسمی

در این مرحله پرانا «اکسیژن», و آیاما « طولانی کردن» معنی میشود. از این رو تمرین های پرانایاما در این سطح برای طولانی تر کردن زمان و جریان تنفس به کار می رود. هدف از این تمرین ها، افزایش استقامت و انعطاف پذیری عضلات تنفسی، افزایش ظرفیت شش ها و اصلاح عادات نادرست تنفسی است . فقط زمانی می توانیم پرانا را تحت اراده خود درآوریم که در مدت زمان طولانی تنفس را به شکل صحیح انجام دهیم.

متدهیامت ، مرحله مقدماتی یا سطح ذهنی

در این مرحله پرانا «انرژی حیاتی» و آیاما «, هدایت کردن« معنی میشود. از این رو تمرینهای پرانایاما در این سطح برای هدایت کردن انرژی حیاتی پرانا ، به سمت حوزه های ویژه خود موسوم به چاکراها به کار میرود . هدف از تمرین های این مرحله افزایش تمرکز فکر ، تسهیل در کارکرد چاکراها و ایجاد ظرافت در قوای ادراکی انسان است.

 فنون دم . حبس و بازدم

در این مرحله پرانا «جان»  آیاما « حبس کردن» معنی می شود. از این رو تمرین های پرانایاما در این سطح شامل فنون حبس دم یا بازدم است . تمرین های این بخش وسیله ای است برای درک معنی عمیق هستی خویش.

ادامه دارد

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.